Кам’янка-Бузька районна рада
Кам’янка-Бузький район, Львівська область

Аналіз попередніх спроб здійснення реформи

Нинішня реформа – це четверта спроба модернізації системи влади за період незалежності України. Попередні спроби здійснювались у 1998-2000, 2004-2006 та 2010-2011 роках.

У 1998 році, під час першої спроби, указом Президента було затверджено Концепцію адміністративної реформи та першочергові заходи щодо її проведення. При цьому не були чітко визначені механізми передачі функцій ліквідованих органів новим. Реформування системи управління пішло за принципом «є проблема – створюємо орган для її вирішення». У результаті виникало дублювання та паралелізм у роботі реформованих органів влади.

У ході другої спроби реформування влади 2004-2006 років усе було розпочато з «чистого аркуша». Колишні напрацювання і негативний досвід реформ до уваги прийняті не були. Реформа проводилась методом спроб та помилок, і в результаті не привела до оптимізації системи органів влади.

Третя спроба була зроблена центральною владою у 2010 році в умовах адміністративного монополізму однієї політичної сили. Але й ця реформа проходила за доволі заплутаним сценарієм. Так, у грудні 2010 року Президент своїм указом в терміновому порядку перейменував і звузив повноваження міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Лише після цього він створив робочу групу для аналізу проектів положень, підготовки висновків щодо оптимізації їх повноважень та функцій. Було затверджене «Типове положення про міністерство і центральний орган виконавчої влади». Тобто, лише в кінці 2010 року розпочалась робота, яку треба було зробити до початку реформування.